-
Hogyan filézi ki a társadalmat a kapitalizmus – A KONYHA
Elnézést! Bevándorló került a kapitalista levesembe! Avagy mi a hatása a társadalmi lenézés lecsorgásának a kisemberre? Hogy jönnek létre ebből az árnyékszemélyek? Lehet egy gourmet film szociológiai? És fordítva? Kik a trumpizmus alapkövei Márk szerint?A mai adásunkból, amiben A KONYHA című filmről beszélgetünk kiderül.
-
Turizmus a pokolban – ROKONSZENVEDÉS
Egy újabb holokauszt film. Vagy mégsem? Mi újat tud mondani egy poszt-holokauszt film, anélkül hogy ne érződjön a mögöttes szándék (Oscar)? Hogy jön az egészhez a tábortűz, Kurt Cobain, meg Puzsér Róbert?
-
INVINCIBLE SERIES 3: Kiút a gödörből?
A múltkori (jogos?) kritika után, mit tud nyújtani a Legyőzhetetlen a harmadik évadában? Tud újat adni, mutatni? Vagy belemerül a középszer szürke mocsarába? Nos, Faun?
-
EGY NYÁR MÓNIKÁVAL (1953) – Szabadság! Egyenlőség! Felelősség?
A rózsaszín, a Paradicsomba visszavágyódó szerelem találkozik a valósággal Ingmar Bergman tálalásában.Milyen a fiatal szerelmesek élete egy elöregedő társadalomban? Hol kezdődik a felelősségvállalás és fejeződik be a fiatalkori hevület?
-
A tagadás kultúrája: Emilia Pérez
Az idei Oscar-gála legmegosztóbb filmje minden kétséget kizáróan az Emilia Pérez volt. A film kapcsán kialakuló társadalmi polémia azonban nem több, mint a 21. századi kultúrharc egyik újabb ütközete, amelyben az elfogódott kritikátlanság csap össze a dühödt tagadással. Na, de mit nyer a néző mindezzel? Nem sokat. A tét nélküli toleranciakampányoknál nem sok idegesítőbb jelenség tulajdonítható a modern korszellemnek. A sekélyességben lubickoló szolidaritási kiállások, különösen ha sekélyességükben a művészi, kulturális horizontot ostromolják, félreérthetetlenül a bináris elfogadó-kirekesztő dichotómia martalékává züllesztik a filmművészetet, irodalmat, zenét, színházat. Készült erről 2023-ban egy nagyszerű film, melynek címe American Fiction és amely film mostanra méltatlanul elfeledetté vált, pedig minden eddigi kísérletnél pontosabban taglalja az identitáskultúra értelmetlenségének…
-
INVINCIBLE SERIES 1 & 2: Minden képregényből egy kicsi
Tud újat mutatni ennyi év után egy újabb szuperhősös sorozat? Kié a multiverzum kitalálásáért az érdem? Kell és van eredetiség a Legyőzhetetlenben? Vagy csak hozza a szokásosat egy kis vérrel? Megéri a mainstreammel szembe menni? Hmm… Faun?
-
DÉLIDŐ (1952) – A megalkuvás társadalma: Nekünk nem kellenek hősök!
Milyen megalkuvás társadalma, ahol a hősök puszta eszközök? Mit mond el amerikáról hogy már 52-ben is kritikával éltek azzal, ami manapság a Marvel-féle Bosszúállókban testet ölt? Lehet fontosabb a rongy életed, mint a becsületed? Ha kell, te mivel fizetnél: a véreddel, vagy a pénzeddel? A mai adásból kiderül.