-
Streamingnapló Január
Saltburn: Okosabbnak akar tűnni, mint amilyen valójában, de azért még így is elég szórakoztató 10/6 (Amazon Prime) Maestro: A film megnézése után pontosan annyit tudtam Leonard Bernsteinről, mint mikor leültem elé. Azt, hogy meleg volt és hogy sokat cigarettázott. 10/4 (Netflix) Tár: Eleinte kevésnek éreztem, aztán a második felében bemutatott bukástörténet emelt rajta vagy három pontot. Sajnálom, hogy annak idején kihagytam, örülök, hogy most pótoltam. 10/8 (Skyshowtime) Hat hét: Nagyon érzelmes történet. A budapesti peremvidék ábrázolása iszonyú hiteles. A karakterek jók, a cselekmény szépen felépített, a dráma jól átélhető. A vágás pocsék, a dialógusok pedig úgy kiáltanak egy jó scriptwriterért, mint újszülött csecsemő az anyjáért. Magyar filmes viszonylatban viszont abszolút…
-
Mozinapló 2023. Január
Egy zuhanás anatómiája: Kiváló. Tárgyalótermi dráma még soha nem volt ennyire realisztikus. A kedvencem a múlt évből. 10/10. Előző Életek: Csodálatos történet, csodálatos film, picit túlnyújtott jelenetekkel. 10/8 Hátralevő életem első napja: Összességében tetszett, de meg így sem lesz egy maradandó alkotás. Bővebben lentebb. 10/6,5 Club Zero: Igazi csemege. Nagyon vicces, nagyon abszurd, nagyon beteg. A hibái ellenére is élvezhető. 10/7. Fattyú: Mestermunka. Történelmi filmes viszonylatban 10/9, önértékén, műfaji besorolás nélkül 10/7. Az végeredményben annyi, mint 10/8. Lentebb bővebben + podcast. A tanári szoba: A másik nagy kedvencem tavalyról. Nagyon erős alkotás, amit az első alkalom után muszáj volt újra megnéznem. Az egyetlen ok, ami miatt nem tízes az az,…
-
Dream Scenario
Kristoffer Borgli az előző, Rosszul vagyok magamtól című filmjével igen magasra tette nálam a lécet. A fiatal norvég rendező a korszellem mély megértéséről tanúbizonyságot téve ábrázolta a közösségi média által uralt társadalom kollektív pszichéjének legsúlyosabb szimptómáját, a nárcizmust. Filmje egyszerre volt groteszk látlelet, abszurd szatíra és húsbavágó társadalomkritika. Éppen ezért örültem annyira, amikor kiderült, hogy ő ül majd az egyik legújabb A24-es produkció rendezői székébe. Ez a film az Álmaid hőse. A film remekül ötvözi a szürreális elemeket, a humor olykor legalantasabb megnyilvánulásaival és a személyes drámába oltott társadalomkritikával. Arányait tekintve ez a mű kifogástalan. Végig nagyon tudatosan adagolja a komplex élmény elsajátításához szükséges komponenseket, miközben a felszín alatt lépésről…
-
A tanári szoba
Képtelenség érzelmileg nem bevonódni ebbe a történetbe. Csak sajnos feloldás híján akaratlanul is a szélsőségek csapdájába kerül az ember. Ugyan ezt éreztem a Vadászat esetén is, de ott a rendező végül megteszi azt a gesztust, hogy a film végén kivezeti a nézőből a feszültséget. Mads Mikkelsen óvóbácsijához képest a Tanári szoba tanárnője képtelen arra, hogy kiálljon az igaza mellett. Nem azért, mert eszköztelen vagy, mert akaratgyenge jellem volna. Egyszerűen túl jó pedagógus és túl önzetlen ahhoz, hogy a saját igazát egy növendéke kárára képviselje. Leone Benesch fantasztikus a szerepben. Egyszerre nagyon karakán és esendő. Talpraesett, de bizonytalan. Ismét egy kiváló női alakítás most már sokadszorra az elmúlt időszak filmjeit tekintve.…
-
A Fattyú
A Fattyú a tökéletes történelmifilmes mestermunka prototípusa. Egy remekül megírt történet, amely tartalmazza a klasszikus, lineáris cselekményű elbeszélések jól ismert egységeit és a hős-antihős felosztású szembenállás karakterábrázolási sajátosságait. A film azonban mégsem a patetikus hollywoodi klisék szerinti lezárással ér véget, habár van benne bőven elég nyál így is. A rossz ugyan elnyeri méltó büntetését, a jó azonban koránt sem visz mindent, legalábbis ami a materiális térben megszerezhető javakat illeti. Kicsit az Igazság és jog című 2019-es észt filmmel tudnám párhuzamba állítani, ami persze egy jóval gyengébb és unalmasabb alkotás, mint a Fattyú, már ami a produkciós értékét illeti, de maguk a karakterek, a cselekmény fordulatai és a történet végkicsengése is…
-
Hátralévő életem első napja
Toni Servillo korábban a Nagy Szépség főszereplőjeként, Paolo Genovese pedig a Hely című film rendezőjeként vett le a lábamról, így kétségem sem volt afelől, hogy kettejük legújabb közös munkája a Hátralévő életem első napja is egy kötelezően megnézendő film lesz a számomra. A végeredményben pedig ezúttal sem csalódtam.. akkorát. Adott négy elveszett lélek, akiket az életkörülményeik a depresszió feneketlenül mély gödrébe taszított és kilátástalanságukból önnön életük feladásában látják az egyetlen lehetséges kiutat. Azonban a gondviselés Toni Servillo képében ad számukra egy utolsó esélyt arra, hogy revideálják korábbi álláspontjukat és megbékélve önmagukkal és életük viszontagságaival, tovább gyarapítsák az élők sorát. A film egy nagyon magával ragadó óda az élethez. Egy szívmelengetően…
-
Anatomy of a Fall
Ezután a film után nehéz lesz több tárgyalótermi drámát nézni. Nagyjából kinyírta a műfajt, a szó pozitív értelmében. Sehol egy ellenszenves ügyész, egy pökhendi bíró vagy egy manipulatív családsegítő, akik által a néző szájába lenne rágva, hogy az igazság és a morális felsőbbrendűség a történet protagonistájánál van. Van viszont egy haláleset, amiről nem tudjuk, hogy egy baleset, öngyilkosság vagy gyilkosság eredményeképpen jött-e létre és van egy gyanúsított, akinek ártatlanságáról még a hozzá közel állók sincsenek teljes mértékben meggyőződve. Adott egy tragikus sorsú család, melyre rávetülnek a múlt árnyai és kiderülnek részletek egy egóharcok közepette vergődő párkapcsolat haláltusájáról. A film az egyszerűnek mondható cselekménye ellenére is kimondottan lassan építkezik az első…
-
Fleabag
A Fleabag az a fajta sorozat, amelybe nagyon nehéz belekötni és amely ennek ellenére mégsem lesz egy maradandó élmény a számomra. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a készítők szemmel láthatóan kényesen próbáltak ügyelni arra, hogy megtartsák a műfajok közötti egyensúlyt és se a drámai se a vígjátéki elemek ne dominálják le a cselekményt. Mondhatjuk, hogy ez maga a tökéletes dramedy formula, amelyben ennyire kiegyensúlyozottan vannak jelen mindkét zsáner összetevői. Viszont ezzel együtt jár az is, hogy így a drámaiság mögül hiányzik a kellő fedezet, amely megalapozhatná, hogy a poénok kellően nagyot üssenek. Persze kár lenne eltagadni, hogy a sorozat első évada irtózatosan vicces. Elképesztően sok a helyzetkomikum, a negyedik fal…
-
Saltburn
A Saltburn egyáltalán nem annyira durva, mint amilyennek sokan beállítják. Sehol sincs egy Salóhoz, vagy egy Nagy zabáláshoz képest. Ettől függetlenül az egyetlen igazán értékelhető skillje a helyenként meglehetősen gyomorforgató – mainstream közönségfilmektől nem megszokott módon – jelenetekben rejlik. A kérdés már csak az, hogy az ondóval teli kád vizének szürcsölése vagy egy halott sírhelyén történő kéjes vonaglás rendelkezik-e önálló érvénnyel a film cselekménye és karakterábrázolásai szempontjából. Hogy egy klasszikust idézzek: „Abszolút kurvára nem!” A film maga olyan, mintha a Tehetséges Mr. Ripley, a Szólíts a neveden meg az Eufória sorozat szerelemgyerekét néznénk, kiegészítve egy adag, a felszín alatt megbúvó morális traktátussal a gazdag kiváltságosak és a kevésbé gazdag, de…
-
Mariana Enriquez
Mariana Enriquez a horror műfaj egyik legizgalmasabb szerzője. Az argentin írónő a Tűz martaléka és az Ágyban dohányozni veszélyes című, magyarul is megjelent novellásköteteivel a zsáner egy egészen újfajta megközelítését szolgáltatta azáltal, hogy történeteit a szociodrámák világára jellemző pátosz nélküli, realista kilátástalansággal valamint a gótikus horror alapvető elemeivel ötvözte. Elbeszéléseinek központi karakterei a társadalmi hierarchia alsó szegmenseihez tartozó jogfosztott és kiszolgáltatott egyének vagy embercsoportok. Köteteinek szinte minden történetét áthatja a mérhetetlen nyomor és a társadalmi struktúra egyenlőtlenségéből fakadó igazságtalanság. A leszakadófélben lévő emberek élethelyzeteinek borzalmai pedig tökéletesen illeszkednek a pszichológiai horror műfajának keretrendszerébe, amelyet Enriquez helyenként egészen naturalista ábrázolásokkal, néhol pedig természetfeletti elemekkel egészít ki. Mindenképp érdemes figyelmet fordítani rá.