• Kulturális Riadó

    Bret Easton Ellis – A Szilánkok

    Bret Easton Ellis „A Szilánkok”-kal képes volt újra a pályája eléjén tapasztalható minőséget szolgáltatni. A helyszín ismét Los Angeles, a korszak pedig a nyolcvanas évek eleje – Ellis fiatalkorának időszaka -, ahol egy csapat a felnőtté válás kapujában álló, elitsulis fiatal életébe csöppenünk, hogy aztán a precízen felépített narratíván keresztül eljussunk a sorsukat meghatározó tragikus végkifejletig. A cselekmény narrátora maga az író Bret Ellis, aki a jelenből visszatekintve meséli el az 1981-es tanév történetét a Buckley-n és egyben vázol fel egy egyáltalán nem túlromantizált korrajzot fiatalságának időszakáról. A szokásos Ellis-i világ külsőségei természetesen ebben a regényben is megelevenednek. A könyv szereplői szinte kivétel nélkül az amerikai társadalom elitjének tagjai, akik…

  • Kulturális Riadó

    A híd

    A híd című legújabb magyar reality-sorozat úgy viszonyul a hazai kereskedelmi televíziók „valóság” műsoraihoz, mint az Aranyélet a Barátok Közthöz. A sorozat zsáneréből fakadó műfaji klisék, a szereplők motivációi, de sok esetben még a dramaturgiai fordulatok is megegyeznek a jól ismert reality receptúrával, de a minőségbeli ugrás, mind filmtechnikai, mind narratív szempontból már az első pillanatokban érzékelhetővé válik. A Híd egyik legnagyobb erénye, hogy a szereplőgárdáját végre nem 8 általánost végzett kültelki prolik alkotják, akik egymás testnyílásaiból ki-be járkálva fröcsögik a fekáliát a nézők megbotránkoztatása céljából. A szereplők között akad elméleti fizikus, színész, formatervező, versenysportoló, akik a helyenként nagyon különböző háttér ellenére is képesek megteremteni maguk között egyfajta kulturális minimumot.…

  • Kulturális Riadó

    Oppenheimer

    Az Oppenheimer az a fajta film, amelyért érdemes manapság még moziba járni. Cristopher Nolan eddigi munkássága engem személy szerint nem nyűgözött le annyira, mint amennyire nagyra taksálja őt a hollywoodi közvélemény. A Memento egy kétségtelen mestermű, melynek színvonalához az angol rendező azóta sem tudott felnőni a szememben hiába a Batman trilógia mai napig emlegetett korszakalkotó hatása. Az Oppenheimer azonban az utóbbi idők egyik, ha nem a legnagyszerűbb filmje. Az atombomba atyjának sztorija mindent tud amit egy film alapanyagának tudnia kell. A cselekmény a 20. század történetének talán legfontosabb és egyben legbestiálisabb eseményét tárja fel a szubjektív személyes és az objektív történeti szempontokat egyaránt bemutatva, miközben betekintést enged a történelem legnagyobb…

  • Kulturális Riadó

    Barbie

    Már tavaly általános vélekedés tárgya volt, hogy az idei év egyik legjobban várt mozifilmje a Barbie lesz. A platinaszőke játékbaba életének élőszereplős feldolgozása nem csak a gyermekkoruk gondtalan pillanatainak felidézésére vágyó, tetőtől talpig rózsaszínbe öltözött lányok érdeklődésére tartott igényt, de minden ember számára érdekes filmélménnyel kecsegtetett, aki a konzuméria ékkövének számító szimbólum ledöntését várta a filmtől. Ha Barbie dekonstrukciójára nem is került sor, az mindenképp elmondható, hogy a Greta Gerwig (Kisasszonyok, Lady Bird) által jegyzett alkotás új nézőpontba helyezte a világszerte kislányok millióinak legnagyobb örömforrásaként szolgáló játékfigura megítélését. A cselekmény során Barbie kénytelen kilépni abból a habkönnyű, infantilis szivárványéletből, amely sztereotipikus létének minden mozzanatát ellenálhatatlanul csillógóvá és tervszerűvé teszi. Az…

  • Kulturális Riadó

    You

    A Netflixen futó You a sorozatgyilkos zsáner hosszú idők óta legelőremutatóbb darabja. Adott egy gyerekkorban traumatizált fiatal férfi, akinek szeretetnyelve a kiszemeltjei lelki vagy adott esetben testi épségére veszélyt jelentő emberek meggyilkolása. A sorozat társadalmi igényű megközelítése és szatirikus, groteszk jellege révén túlmutat a meglehetősen sablonos, klasszikus „mi játszódik a pszichopata gyilkos agyában” típusú, mára tömegessé váló műfajfilmeken és sorozatokon. Az azonosulási pontot itt nem csak, hogy a legtöbb esetben a gyilkos személye jelenti, de tulajdonképpen az emberölés ténye is bocsánatos bűnné válik, amint jobban elmélyülünk az áldozatok lelki és erkölcsi világában. Joe – akit a Gossip Girl típusú penetráns tinivígjátékok világából érkező Penn Badgley alakít több, mint meggyőzően –…